Przewodnicząca Rady Programowej Niemcoznawstwa
poniedziałek 9-11.00 gab. 2.46
Urodzona w Toruniu, absolwentka etnologii i historii na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stypendystka programu Erasmus na Georg-August-Universität Göttingen; DAAD (na Freie Universität Berlin), Herder-Institut w Marburgu, Preussischer Kulturbesitz zu Berlin, Kancelarii Bawarskiej w Würzburgu, grantów Rektora UMK przy Polskiej Misji Historycznej w Würzburgu oraz Fundacji Lanckorońskich (Wiedeń, Berlin). Ukończyła kurs kodykologii w ramach Erster Alfried Krupp-Sommerkurs für Handschriftenkultur an der Universitätsbibliothek Leipzig. W latach 2015-2019 pracownik Oddziału Starych Druków w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu.
Historische Komission für ost- und westpreußische Landesforschung
Towarzystwo Naukowe w Toruniu
Towarzystwo Naukowe "Pruthenia" w Olsztynie
II Nagroda "Studiów Źródłoznawczych" im. Stefana Krzysztofa Kuczyńskiego (edycja 2020) w kategorii "Edycje źródłowe i pomoce naukowe" za książkę Gdańska kronika Bernta Stegmanna (1528), komentarz i edycja Julia Możdżeń przy współpracy Kristiny Stöbener i Marcina Sumowskiego, Fontes, t. 117, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Toruń 2019, ss. CXLV+371
Wyróżnienie w konkursie na Nagrodę Naukową Oddziału PAN w Gdańsku dla Młodych Naukowców za rok 2016. za książkę Przedstawianie świata przez kronikarzy gdańskich na przełomie XV i XVI wieku, (Roczniki TNT 95, 2), Toruń 2016.
Główne tematy badawcze:
wyobrażenia o świecie w dawnych wiekach, zwłaszcza w średniowieczu i wczesnej epoce nowożytnej; relacje człowieka z nadprzyrodzonym; piśmienność miejska - zwłaszcza kultura rękopiśmienna, dziejopisarstwo, kodykologia, edytorstwo źródeł niemieckojęzycznych XV i XVI w. z obszaru wielkich miast pruskich; kultura książki dawnej.
Normowanie społecznej rzeczywistości w miastach pruskich XIV- pocz. XVI w., dyscyplinowanie społeczne, życie codzienne w mieście.
Poboczne zainteresowania badawcze:
stosunek człowieka do przyrody w przeszłości; wpływ środowiska naturalnego na rozwój cywilizacji; postrzeganie przyrody w różnych kulturach.
Książki:
Redakcja tomów pokonferencyjnych:
Rozdziały w książkach:
Możdżeń Julia, Hudzik Elżbieta, Cenne zbiory weterynaryjne, "Głos Uczelni", 2019, s. 25-26.
Hasła katalogowe druków antypapieskich z początku XVI w. ze zbiorów BU UMK, w: Włochy w Gdańsku, t. 2: Katalog zabytków, red. M. Kaleciński, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdańsk 2020
30 haseł katalogowych w: Reformacja w Toruniu : wpływ kultury ewangelickiej na rozwój miasta : katalog wystawy w Muzeum Okręgowym w Toruniu, 9 czerwca - 15 października 2017 / [red. Joanna Arszyńska, Liliana Lewandowska, Aleksandra Mierzejewska], Toruń : Biblioteka Uniwersytecka : Uniwersytet Mikołaja Kopernika, 2017.