Wacław Kulczykowski jest doktorem archeologii zatrudnionym w Zakładzie Edukacji Historycznej w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zainteresowania badawcze dotyczą średniowiecznych i nowożytnych systemów zaopatrywania miast w wodę oraz związanych z nimi obiektów hydrotechnicznych: wodociągów, kanałów, stawów, jazów, studni i innych. Dydaktyk, współtwórca specjalności „Historia w przestrzeni medialnej” na kierunku Historia oraz prowadzący autorskie zajęcia „Historia w grach”. Popularyzator nauki, twórca projektu "Archeologia Live & Online", dwukrotny finalista konkursu Popularyzator Roku 2020 i 2022 organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, współtwórca naukowych gier komputerowych "Excavate!" oraz "Waterworks!" opartych na jego badaniach naukowych. W 2017 r. otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena w kategorii nauk humanistycznych i społecznych za „wybitne osiągnięcia w zakresie prowadzenia prac archeologicznych, rewitalizacyjnych i dokumentacyjnych oraz wkład w nowatorskie badanie i ratowanie zabytków kultury na Pomorzu”. W 2024 r. otrzymał Nagrodę im. prof. Tadeusza Dmochowskiego dla nauczyciela akademickiego za „wyjątkowe zaangażowanie w działania na rzecz studenckiego ruchu naukowego, szczególnie w kontekście promowania nauki w innowacyjny sposób” oraz Wyróżnienie "Nauczyciel Roku" im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.
Członek Rady Upowszechniania Nauki PAN w kadencji 2023-2026.
2015: Nagroda JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego dla najlepszego doktoranta
2016: Nagroda JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego dla najlepszego doktoranta
2017: Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena za 2016 rok w kategorii nauk humanistycznych i społecznych za „wybitne osiągnięcia w zakresie prowadzenia prac archeologicznych, rewitalizacyjnych i dokumentacyjnych oraz wkład w nowatorskie badanie i ratowanie zabytków kultury na Pomorzu”
2020: Nagroda JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego za osiągnięcia w pracy zawodowej
2021: Finalista konkursu „Popularyzator Nauki 2020”
2022: Finalista konkursu „Popularyzator Nauki 2022”
2024: Nagroda im. prof. Tadeusza Dmochowskiego dla nauczyciela akademickiego za wyjątkowe zaangażowanie w działania na rzecz studenckiego ruchu naukowego, szczególnie w kontekście promowania nauki w innowacyjny sposób
2024: Wyróżnienie "Nauczyciel Roku" im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza
2015: Grant Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach III edycji konkursu "eNgage" na realizację samodzielnego projektu „Stanowisko archeologiczne live & online”. Przyznana nagroda finansowana była ze środków projektu SKILLS, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Nr umowy: 96/UD/SKILLS/2015.
2017-2019: Grant Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu PRELUDIUM 12 na realizację samodzielnego projektu: „Badania średniowiecznych systemów zaopatrzenia w wodę ośrodków osadniczych w dolinie rzeki Osy na terenie ziemi chełmińskiej”. Nr umowy: UMO-2016/23/N/HS3/03168.
2019-2020: Grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Działalności Upowszechniającej Naukę na realizacje zadania: „Nowoczesne metody upowszechniania wyników badań historycznych: gra komputerowa” , nr umowy 521/P-DUN/2019.
2022: Grant Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach programu "Promocja języka polskiego" na realizację projektu: „Tropem nadbałtyckich tajemnic, czyli nauka języka polskiego oraz historia i kultura Gdańska w formie gry”. Nr umowy: BJP/PJP/2021/1/00007.
Współtwórca dwóch darmowych, internetowych gier komputerowych wykonanych na podstawie własnych badań naukowych: "Excavate!" oraz "Waterworks!": http://archeonline.pl