fbpx Motoryzacja lat 30. i 40. na Dniach Otwartych Historycznego | Wydział Historyczny

Motoryzacja lat 30. i 40. na Dniach Otwartych Historycznego

Podczas Dni Otwartych Wydziału Historycznego UG dzięki uprzejmości p. Bartosza Gondka - historyka i dziennikarza motoryzacyjnego, kierownika Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim, związanego z Grupą Rekonstrukcji Historycznej Retrospekcja oraz Automobilklubem Morskim w Gdyni, mogliśmy podziwiać wyjątkowy samochód - Citroen 11 BL, w wersji z lat 1952-1956, wyprodukowany w belgijskiej fabryce Citroena. Ten piękny wiśniowy samochód był niewątpliwą ozdobą Historycznego podczas tej imprezy.

W holu Wydziału Historycznego zaś można było obejrzeć, udostępnioną przez p. Bartosza Gondka, wystawę przedstawiającą kolekcję artefaktów motoryzacyjnych z przełomu wieków, takich jak unikalny znak drogowy, stojący niegdyś na jednym z przejazdów kolejowych we Wrzeszczu, pochodzący z czasów Wolnego Miasta Gdańska, przedwojenny taksometr, używany w polskich taksówkach czy mosiężną statuetkę Automobilklubu Polskiego z lat 20 tych XX wieku.

Dziękujemy p. Bartoszowi także za wygłoszenie wykładu na temat motoryzacji w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 30-tych i 40-tych.

piątek, 29 kwietnia 2022 roku, 15:48